Karácsonyi díszek saját kezűleg

2021. november 16.

FITOPONTJAINKBAN egyre bővülő választékban megtalálja a Dr. Monte Bosco kényelmi lábbeliket!

Dr. Monte Bosco Mintabolt Solymár

Dr. Monte Bosco Mintabolt Soroksár Auchan Áruház

Karácsonyra hangolódva

Az ünnepek közeledtével engem is elkapott egy különleges érzés. Minden áruházban már karácsonyi díszbe öltözve várják az üzletek a vásárlókat, egy-egy ünnepi dal is felcsendült már.

 

 

Elgondolkodtam rajta, vajon idén mivel dobhatnánk fel otthon a karácsonyfát? Vegyünk talán új díszeket?

Aztán eszembe jutott, hogy a vásárlóink minden évben lázasan veszik a szódabikarbónát és a kukorica keményítőt, tavaly egy édesanyát ki is faggattam róla, hogy hova is a nagy készülődés, és elmesélte nekem, hogy a gyermekekkel saját készítésű karácsonyfadíszeket alkotnak, amik világíthatnak is akár a sötétben, és mesés illattal is megtölthetik a szobát.

Nem is kell hozzá sok összetevő:

  • 2 decis poharat használtam mérőedényként
  • 1 pohár szódabikarbóna
  • 1/2 pohár étkezési keményítő (kukoricakeményítővel készítettem)
  • 3/4 pohár víz

SZPM Szódabikarbóna

A kimért szódabikarbónát és a keményítőt öntsük közepes lábasba, adjuk hozzá a vizet és alaposan keverjük össze. A tejszín sűrűségű folyadékot folytonos kevergetés mellett kezdjük el közepes lángon melegíteni. Ahogy melegszik, pöfögő hangokat kiadva sűrűsödni kezd. Vigyázzunk, nehogy leégjen! Addig kevergessük, amíg gyurma keménységű rugalmas anyagot nem kapunk. A masszát borítsuk munkafelületre, s ha már kicsit kihűlt, gyúrjuk össze.

Pár csepp illóolajat is cseppenthetünk a masszába – mi 2-3 csepp Medinatural Karácsony varázsa illóolajat használtunk.

 

Könnyű vele dolgozni, nekem leginkább a linzertészta állagához hasonlított.

 

Lapítsuk ki kb. 3-4 milliméter vékony lappá, ha a nyújtófára ragadna a massza, törölgessük le, hogy áthengerelve sima felületű maradjon.

Bármilyen sütikiszúrót használhatunk – a legjobbak azok, melyeket mézeskalácshoz is használnánk.

A kiszúrt díszek felszedéséhez használjunk spatulát (mivel a massza viszonylag puha, ha a kezünkkel próbáljuk felszedni, a dísz deformálódhat).

Hurkapálcikával vagy szívószállal lyukasszunk ki minden díszt.

 

A kiszúrt formákat helyezzük szobahőmérsékletű helyre.A teljes száradási idő 3-4 napot is igénybe vehet. Amíg puhák, ne nyúljuk hozzájuk, mivel könnyen törhetnek, repedezhetnek. Száradás után a széleket csiszoljuk le finom csiszolópapírral (körömreszelő is megfelelő hozzá).

Tippek:

Nyomhatunk bele mintát – jól mutat rajta például a csipkenyomat vagy egy fenyőág mintázata.

A kiszúrt díszek felületét – száradás előtt – csillámporral is megszórhatjuk.

A megszáradt díszeket, festhetjük, színezhetjük temperával, akrilfestékkel. Ez volt a kedvenc művelete a csemetéknek. Természetesen minden festékes lett, s a díszekre alig került.

Hogy megérte e?

Körülbelül 40-50 darab dísz lett ebből az adagból, pompásan éreztük magunkat közben és az egész talán 300 Ft költséggel, ha járt.

 

Próbálják ki, már csak a móka kedvéért megéri.