Zselés szaloncukor házilag

2021. december 20.

https://fitocentrum.hu/integ_theme/pictures/r0DNvyyMuDdatJEnCyRagTngqLofJ7Cb.jpg width=1005 height=754 /

Mi az ami nem hiányozhat a karácsonyfáról? Hát persze, hogy a szaloncukor. Napjainkban már millió féle szaloncukor közül tudunk választani. Paleo, cukormentes, nosztalgia, tejmentes, mindenmentes stb. Ízvilágban is mindenki megtalálja a kedvencét, ebben biztos vagyok.

Emlékszem, amikor kisgyerek voltam és cukorbeteg kislányként megélni azt, hogy nincs cukormentes szaloncukor a boltok polcain nagyon rosszul esett és még így felnőtt fejjel is él bennem ez a negatív élmény. A következő évben egy ismerősünk, aki külföldön dolgozott, hazajött az ünnepekre és hozott nekem földimogyoró ízű nagyon finom, cukormentes szaloncukrot. Óriási kincs volt, naponta csak 1 darabot engedélyeztek a szüleim, hogy sokáig maradjon belőle. 20 év elteltével is érzem azt a mennyei ízélményt, amit az az öröm nyújtott, hogy nekem sem kell epekedve néznem, ahogy a többiek majszolják a szaloncukrot, mert nekem is volt sajátom, amiből senkinek nem adtam.

És mekkorát változott a világ, ma már nincs olyan kisebb vagy nagyobb üzlet, ahol ne lenne a kínálatban cukormentes vagy allergénektől mentes szaloncukor. De melyiket válasszam? Cukorbetegként számomra nagyon fontos, hogy cukormentes legyen és emellett a szénhidráttartalma is csökkentett legyen. Ha valamilyen ételallergiában szenvedünk mindenképp válasszunk megbízható, allergénektől mentes gyártók termékei közül.

 

Szaloncukor eredete

A szaloncukor ősét a fondant-cukrot, ami túltelített cukoroldatból felfőzéssel készült, puha, kikristályosított massza, a franciák a 14. században kezdték el készíteni.  a 19. század első harmadában érkezett Magyarországra majd vált népszerű karácsonyi édességgé és egyúttal a magyar karácsonyfák csillogó díszévé is.

Magyarországon a szaloncukrot kezdetben kézzel készítették, de a 19. század végén megjelentek az első fondantkészítő gépek, amelyek a Sthümer Frigyes hamburgi cukrászmester által alapított, első magyar gőzüzemű csokoládégyárban működtek, és gyártották a karácsonyi édességet a Gerbeaud cukrászda számára.

Kugler Géza 1891-ben megjelent „Legújabb nagy házi cukrászat” című könyvében 17 féle szaloncukorreceptet írt le.  A magyar cukrászdák szaloncukrait a vevők készletről vásárolhatták vagy meg is rendelhették. A megrendelő határozhatta meg, hogy milyen ízű szaloncukrot, milyen színű szaloncukorpapírba, valamint milyen színű és minőségű (sima vagy préselt mintájú) sztaniolba csomagolva kér.

A legnevesebb cukrászdákban óriási mennyiségű szaloncukrot készítettek. A formákat átszitált rizslisztbe mártották, ezután öntötték a folyékony, főzött cukormasszát a mélyedésbe. A cukor megdermedése és megszáradása után csomagolták a szaloncukrot a szivárvány minden színében pompázó, csillogó sztaniolpapírba.

 

Szaloncukor ízkavalkád

Rengeteg ízű szaloncukrot találhatunk a boltok polcain. Kókuszos, epres, gesztenyés, meggyes, zselés. Sokak kedvence a zselés szaloncukor. Ez az az íz, amit valaki vagy szeret vagy nem. De talán ez a legnépszerűbb. Hoztam egy diétás és végtelenül egyszerűen elkészíthető zselés szaloncukor receptet.
Mindig is érdekelt, hogy hogyan is lehetne elkészíteni a zselés szaloncukrot otthon, cukormentesen, hogy azok is élvezhessék az ízét, akik diétáznak, figyelnek a vonalakra.

Hozzávalók:

3dl szörp, frissen facsart narancslé

30g pektin

10g 4x erősségű édesítőszer

1tk citromlé

15dkg cukormentes étcsoki/tejcsoki

2dkg kókuszzsír

https://fitocentrum.hu/integ_theme/pictures/MyJKS42WsYEp8DGm8DiGGNpBPU9PqQ5c.jpg width=788 height=592 /

Elkészítése

Forraljuk fel a gyümölcsevet/szörpöt. Közben keverjük össze a pektint az édesítőszerrel. Amikor a gyümölcslé forr, öntsük bele az összekevert pektint és gyors mozdulatokkal keverjük össze kézi habverővel. Folyamatosan keverjük, hogy ne csomósodjon össze, nagyjából 1 percig. Közben adjuk hozzá a citromlevet is és keverjük bele. Amikor jól elkevertük húzzuk le a tűzről és öntsük bele egy hőálló tálba, nagyjából 2cm magasságig. Tegyük hűvös helyre nagyjából 2-3 órára, hogy megdermedjen. Pár óra múlva vegyünk ki a tálból egészben és szeleteljük fel kicsi kis téglalapokra, akkorára amekkora szaloncukrot szeretnénk készíteni. Tegyük egy tálcára és készíthetjük is a csokit rá.
Daraboljuk fel a cukormentes csokit és a 2/3 részét vízgőz felett olvasszuk meg  a kókuszolajjal. Amikor megolvadt levesszük a gőzről és a maradék csokit is belekeverjük, amíg egyneművé nem válnak. Amint elkészül villával egyenként belemártjuk, beleforgatjuk a csokiba és rácsra téve hagyjuk őket megdermedni. Ha megdermedt karácsonyi, díszes papírba csomagoljuk. Ajándéknak is tökéletes. Nagyon személyes ajándék egy kézzel készített szaloncukor.

 

https://fitocentrum.hu/integ_theme/pictures/606BejChE0x72CdLBy9AgKHr2S27c3Ij.jpg /

 

KELLEMES KARÁCSONYI KÉSZÜLŐDÉST KÍVÁNOK!